O kampanii

NASZA MISJA

Paliwo gazowe jest jednym z najbezpieczniejszych źródeł energii, przy założeniu, że jest ono właściwie użytkowane. Niestety, nieodpowiedzialne postępowanie i lekceważenie przepisów prawnych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Polska Spółka Gazownictwa dostarcza paliwo gazowe w sposób ciągły, bezpieczny, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dokłada wszelkich starań, aby świadomość wszystkich osób korzystających z gazu ziemnego była jak najwyższa. Chcemy mówić o tym, jakie korzyści płyną z używania gazu ziemnego i jak korzystać z niego w pełni bezpiecznie, ale też jakie zagrożenia stwarzają nieodpowiedzialność, brak wyobraźni i naruszanie prawa. Niestety ciągle zdarzają się przypadki zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu samodzielnych przeróbek instalacji gazowych czy wręcz kradzieży gazu.

AKTUALNOŚCI

Konkurs w ramach kampanii „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie” został rozstrzygnięty

Do konkursu organizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie” zgłosiło się 51 klas ze szkół podstawowych z całej Polski. W czwartek, 13 grudnia br., odbyło się spotkanie jury, podczas którego wybrano najlepsze prace.

Zadaniem konkursowym było przygotowanie komiksu, którego motywem przewodnim był temat bezpiecznego użytkowania gazu ziemnego. Zgłoszenia oceniano w podziale na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV-VIII.

W skład jury oceniającego prace weszły następujące osoby: Michał Śledziński, znany rysownik i twórca komiksowy, Jacek Kościuszko, reżyser i scenarzysta z Film Image, Wojciech Gaca, członek zarządu z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Aneta Rusak, główny spec. ds. komunikacji z Polskiej Spółki Gazownictwa.

Zgodnie z powyższymi założeniami jury postanowiło nagrodzić następując prace:

Kategoria I-III

 • I miejsce: klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 42 im. Bł. Ks. Michała Sopoćko w Białymstoku
 • II miejsce: klasa I c ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. F. Szołdarskiego w Nowym Tomyślu
 • III miejsce: klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie
 • Wyróżnienie: klasa III z Publicznej Szkoły Podstawowej „Mileszki” w Łodzi
 • Wyróżnienie: klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku
 • Wyróżnienie: klasa II a ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku

 

Kategoria IV-VIII

 • I miejsce: klasa VIII ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kuczborku-Osadzie
 • II miejsce: klasa V g ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku
 • III miejsce: klasa VII b ze Szkoły Podstawowej im J. Kochanowskiego w Brzeźnicy
 • Wyróżnienie: klasa IV c ze Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie
 • Wyróżnienie: klasa VIII ze Szkoły Podstawowej w Rafałówce
 • Wyróżnienie: klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Mętkowie

Dodatkowo komisja zdecydowała się na przyznanie dodatkowych wyróżnień dla następujących klas:

 • Klasa IV e z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7
 • Klasa VII b ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie
 • Klasa VI b ze Szkoły Podstawowej w Deszcznie
 • Klasa VII a ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miałki w Rydułtowach

Dla wszystkich zwycięskich i wyróżnionych klas przygotowano atrakcyjne nagrody.

Organizatorami kampanii „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie” są Polska Spółka Gazownictwa oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

AKTUALNOŚCI ()

NOTATKA PRASOWA

Ruszyła kampania edukacyjno-informacyjna

„Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie”

Polska Spółka Gazownictwa oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczęły we wrześniu kampanię pod hasłem „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie”. Jej głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat gazu ziemnego oraz potencjalnych zagrożeń, wynikających z niewłaściwego użytkowania urządzeń domowych czy też nielegalnego poboru gazu. Kampania będzie trwać do końca grudnia br.

Właściwie użytkowane paliwo gazowe to jedno z najbezpieczniejszych źródeł energii. Niestety często brak wyobraźni, nieodpowiedzialność czy łamanie prawa stanowią  zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Celem kampanii „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie” jest edukowanie wszystkich, którzy mają styczność z gazem ziemnym. Akcja skierowana jest zarówno do przedszkolaków i  uczniów, jak też do osób starszych, które często zapominają, w jaki sposób postępować z urządzeniami gazowymi tak, by nie stwarzać zagrożenia.

W kampanii wykorzystano nowoczesne rozwiązania multimedialne, by była nie tylko merytoryczna, ale także dostosowana do każdej grupy wiekowej. W tym celu powstała strona internetowa funkcjonująca pod adresem: www.gazpewnieibezpiecznie.pl, która będzie głównym źródłem komunikacji z odbiorcami. Można na niej znaleźć wiele interesujących materiałów, w tym videoblog z krótkimi filmami zawierającymi ciekawostki, fakty i mity o gazie ziemnym, a także zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń gazowych czy wywiady z ekspertami z dziedziny gazownictwa.

Na najmłodszych czeka rezolutny piesek Rurek, który w specjalnych animacjach przekazuje wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa. Rurek to jednocześnie maskotka-symbol całej kampanii. Oprócz występu w animacjach odwiedzi 17 przedszkoli w całej Polsce. W trakcie zabaw z dziećmi opowie o gazie ziemnym. Uczniowie starszych klas mogą zagrać w interaktywną grę, w której sprawdzą swoją wiedzę dotyczącą gazu ziemnego i bezpiecznego korzystania z tego paliwa.

Dla nauczycieli szkół podstawowych przygotowano precyzyjne scenariusze lekcji oraz film instruktażowy z modelową lekcją dotyczącą gazu ziemnego. Dodatkowym elementem kampanii są spoty prezentujące codzienne życie mieszkańców pewnego bloku, którzy na co dzień korzystają z gazu ziemnego. Jakie są ich losy? Czy potrafią bezpiecznie korzystać z gazu ziemnego? Zachęcamy do szukania odpowiedzi w spotach i zapoznania się z całą kampanią „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie”.

Więcej informacji o kampanii:www.gazpewnieibezpiecznie.pl

Kampania została objęta Honorowymi Patronatami: Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Środowiska.

Polska Spółka Gazownictwa jest największą ze spółek Grupy Kapitałowej PGNiG. Zatrudnia ponad 11 tys. pracowników, działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez około 180 tysięcy km gazociągów do niemal 7 milionów klientów.

Polska Spółka Gazownictwa jest liderem na rynku dystrybucji gazu oraz największym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Europie.

Od stycznia 2017 roku działa w nowej strukturze organizacyjnej, ściśle skorelowanej z podziałem administracyjnym kraju. Obecnie oprócz Centrali Spółki działa 17 Oddziałów Zakładów Gazowniczych oraz 172 Gazownie i Placówki Gazownicze na terenie całego kraju.  Dzięki temu znacznie skrócono ścieżki decyzyjne, a klienci mają ułatwiony dostęp do usług PSG.

MASKOTKA

Rurek to wyjątkowo rezolutny pluszak!

Długi niczym gazowa rura jamniczek będzie przypominał najmłodszym, że z gazu ziemnego należy korzystać przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

Partner merytoryczny kampanii